Tuesday, October 27, 2020 7:41

Seznamujeme se s EEE Pc 701 Linux

Napsal uživatel dne 23.7.2008 v 21:23
Článek je napsán v kategoriích Modely a zatím má Bez komentáře .

Přínášíme vám exkluzivní test EEE PC. Je to recence z pohledu běžného uživatele bez odborných výrazů a jasně srozumitelná. Vše důležité obsaženo!

 

Měl jsem možnost seznámit se prakticky s EEE PC. Byla to základní, nejlevnější verze 701 (W074) s OS Linux. Prodejní balení kromě samotného počítače obsahuje měkké pouzdro na počítač (se suchým zipem), napaječ s dostatečně dlohým kabelem (stejná barva jako počítač), manuál, CD s opravnou instalací operačního systému Linux a CD s ovladači pro Windows XP (pro případ pozdější instalace).

Již na první pohled zjišťuji, že je to hezký malý počítač. Velikost je opravdu překvapující, EEE Pc je velký jako kniha formátu A5. Velice nízká je i váha (920 g).

Po otevření padne první pohled na displej s úhlopříčkou pouhých 7“. Nad ním je  webkamera, kterou můžete používat k videohovorům. Nikde nejsou žádná další funkční tlačítka, je zde jen klasická klávesnice, touchpad a tlačítko vypínače.

Po zapnutí nenapočítáte ani do desíti a operační systém je připrave k práci. Pro tento stroj speciálně upravený Linux působí velmi přívětivě. Na první pohled se od Windows liší jen tím, že tu není plocha jak ji známe. V horní liště je výběr oblastí (multimédia, internet, nastavení, vzdělávání atd.) a v každé z oblastí jsou předinstalované odpovídající programy. A programů je opravdu hodně. Vše je hezky česky (na snímku níže je anglická verze).

Předinstalované programy zahrnují téměř vše, co bude potřebné do školy, nebo pro kancelářskou práci. Práci s tabulkami a texty zajišťuje lokalizovaná verze OpenOffice. Komě nich je zde také software pro prezentace, emailový klient, malování, Skype a spousta dálších drobných aplikací. Prohlížení webových stránek umožňuje prohlížeč FireFox.

Například v záložce „Vzdělávání“ najdete aplikace jako „periodická tabulka prvků“, kalkulačka aj. Samozřejmě nechybí odkaz na internetovou encyklopedii Wikipedia.

V „Multimédiích“ jsou hry, přehrávač médií, internetová rádia a jiné aplikace určené převážně k zábavě.

Dálší záložka – „Nastavení“ – zprostředkovává kompletní konfiguraci stroje. Můžete zde nakonfigurovat vše počínaje citlivostí touchpadu, po rozlišení. Je zde také položka antivir, kde můžete pustit scan disku proti virům.

Poslední záložka – Oblíbené – je prakticky složka, do které si ukládáte vše oblíbené a používané (oblíbené hry, odkazy na stránky apod.).

K počítači lze okamžitě bez problémů připojit řadu zařízení pomocí USB konektorů. Na pravém boku je štěrbina pro zasunutí rozšiřující paměti Secure Digital. Na integrovaném disku SSD totiž zůstává k dispozci pouze asi 1,4 GB místa pro Vaše data. Vzhledem k nízkým cenám pamětí SD, nebo USB-Flash disků to ale není prakticky žádný handicap.

Využití sítě – jak drátové, tak zejména bezdrátové – je v instalovaném operačním systému Linux mnohem jednodušší a uživatelsky méně náročné než ve Windows. Kliknutím na ikonu „Bezdrátové síťě“ se nám otevře přehled síťových připojení. Kursorem myši a kliknutím vybereme síť a vše ostatní již proběhne automaticky. Navázání připojení a načtení adresy IP probíhá velmi rychle. Během 10 sekund je síť připravena k použití. Pak již jen klikneme na ikonu prohlížeče a můžeme začít využívat internet. Samostaná ikona „Internetové Rádio“ Vás zavede na webovou stránku, obsahující obrovské množství odkazů na radiostanice, jejichž program „naladííte“ jediným kliknutím tlačítka myši. Vzhledem k české lokalizaci jsou vám nabízena nejen zahraniční, ale odděleně i česká rádia. 
Nevýhodou při použití bezdrátové sítě je nutnost navázat připojení po každém zapnutí počitače. Ještě že je to tak jednoduché!

Příjemně mne překvapilo, že instalovaný kancelářský software OpenOffice je již z výroby nastaven tak, aby data ukládal ve formátu kompatibilním s MS Office. Nic tedy nebrání ve výměně vytvořených dokumentů s jiným lidmi používajícími software Microsoft. Práce s OpenOffice je prakticky stejná jako s práce s MS Office, bát se nemusí ani naprostí začátečníci.

Během testování dalších instalovaných aplikací jsem kromě jisté „jednoduchosti“ zejména při nastavení nenarazil na žádné zásadní problémy. Vše běží pěkně rychle, bezproblémově a bez zbytečných hlášení a upozornění. Musím konstatovat, že můj letitý skeptický názor na vhodnost použití Linuxu pro běžné uživatele PC utrpěl pořádnou ránu!

Jestliže se počítač zapínal rychle, vypnutí je mnohem rychlejší. Během 3 sekund je počítač vypnutý.

Shrnutí:
EEE Pc je výborný počítač, který můžete koupit, přinést domů, zapnout a začít hned pracovat. Naprosto není potřeba nic konfigurovat. Je úžasně rychlý a celkem dobře vybavený. Máte možnost dokoupit operační systém Windows. Předpokládám, že ve školním roce 2008 se tento počítač objeví na lavicích mnoha studentů středních škol tento počítač už v září, podstatně více jich ve školách uvidíme po Vánocích na začátku roku 2009. Cena je opravdy výborná!

Klady a zápory:
+ Cena
+ Rychlé zapínání/vypínání
+ Uživatelsky nenáročný
+ Dobře vybavený
–  Vyžaduje důkladný stisk kláves

Můžeš napsat komentář, nebo na nás odkázat ze své vlastní stránky.

Okomentovat článek

Nejdříve se přihlašte pro komentování článku.