Monday, January 25, 2021 21:14

EEE Pc a linux

Napsal uživatel dne 13.10.2008 v 18:31
Článek je napsán v kategoriích Nezařazené a zatím má Bez komentáře .

Nechce se Vám k vašemu EEE Pc kupovat Windowsy? V tom přípaďe by Vás zajimal jiný operační systém. U EEE Pc máte několik verzí linuxu, jako například EEEbuntu (ubuntu), nebo EEEdora (fedora), které jen nainstalujete a všechny drivery jsou již nainstalované! Rychle a jednoduše!

 


Protože mám svuj server založen na systému linux ubuntu, zajmalo mě, jestli ho budu moct vzdáleně ovládat přes své EEE Pc, které mám uplně všude. Proto jsem se podíval na podporu linuxu a byl jsem ohromě překvapen! Existuje několik verzí linuxu, a každá má nějakou specialitku! Zde je krátký seznam verzí:

 

EEEbuntu Standart

 Klasické ubuntu 8.04 hardy heron, což je  nejnovější verze, které je speciálně upraveé pro EEE! Na ploše máte normální ikony, poklepáním otevřete okno, vše se chová krásně jako ve Windows. Navíc je zde podpora více pracovních ploch, můžete tedy mít několik „pracovních ploch“ a na každé z nich mít zapnuté jiné programy a aplikace! Mezi těmito plochami se pohybujete jednuduše klepnitím v liště na správnou plochu (na obrázku je to vidět nahoře uprostřed – ty 4 okínka). Další specialitkou je dolní lišta, která je známá třeba z operačního systému MAC. Naleznete tam nejpoužívanější prohramy. Na ubuntu je možné jednoduše jedním klikem instalovat spousty programů, takže nemusíte mít strach ze složitého instalování přes nepřehledné textové konzoly. Samozdřejmě po instalaci jsou automaticky nainstalovány i ovladače, takže je Vaše EEE připraveno k okamžitému používání (jsou nainstalovány i kancelářské aplikace, internetový prohlížeč(firefox), GiMP a spousty dálších užitečných programů. Vše samozdřejmě hezky česky!

EEEbuntu str

 

EEEbuntu NetbookRemix (NBR)

 Tato verze ubuntu je speciálně upravená tak, aby se v ní dokázal orientovat i naprostý začátečník. Není zde žádná pracovní plocha. Vše se ovládá jehce v přehledném mennu, které je podobné linuxu řady 700, avšak zde je o hodně lépe zpracováno nejen graficky. Jednoduše si vlevo v menu zvolíte typ aplikace (třeba kancelářské) a potom uprotstřed máte seznam kancelářských aplikací (třeba textový editor). Instalace nových aplikací je stejně jednoduchá, jako ustandartního ubuntu

EEEbuntu nbr

 

EEEbuntu moblin

Tato verze ubuntu je speciálně uzpůsobena pro co největší přehlednost a rychlost. Velice přehledné menu, které je opravdu jednoduché je pěkně graficky zpracováno. Avšak momentálně není v češtině a kompatibilita aplikací není zaručena. Pokud chcete podobnou verzi, doporučuju spíše Netbook Remix.

eeebuntu moblin1

 

  EEEdora

 EEEDora je upravená linuxová distribuce fedora. Tento linux je dost podobný operačnímu systému Windows a uživatelé, co jsou na Windows zvyklí s fedorou nebudou mít problémy. Je velice dobře graficky zpracovaná a ihned po instalaci obsahuje potřebné programy. Samozdřejmě jsou automaticky nainstalovány i ovladače, takže po instalaci vše funguje jak má.  Vše je samozdřejmě česky.

EEEDORA

 

Všechny tyto linuxové distribuce se instalují jednoduše buď z CD,  DVD, nebo USB flasky (klíčenka). Je možné mít nainstalovaný Linux i Windows na EEE Pc zároveň, tehdy sye Vás počítač při startu vždy zeptá, jestli chcete zapnout Linux, nebo Windows. Já mám nainstalovaný EEEbuntu standart a Windows XP a jsem  velice spokojen.

Můžeš napsat komentář, nebo na nás odkázat ze své vlastní stránky.

Okomentovat článek

Nejdříve se přihlašte pro komentování článku.